RPA hakkında

RPA akıllı otomasyon çözümleri

(RPA), Akıllı otomasyon çözümlerini, iş verimliliklerini artırmada, işletme maliyetlerini düşürmede, enerji kullanımlarını optimize etmede ve nihayetinde karlılıklarını artırmada yardımcı olacak en ekonomik teknolojilerden biridir.

 
Basitleştirirsek, RPA, insan gücü ile dijital ortamda sürekli tekrarlanan işleri taklit ederek işlerinizi üstlenebilen marifetli birer Robotlardan bahsediyoruz.
Örneğin, Şirketlerin farklı Sistemler arası entegrasyonu teknik olarak karmaşık, riskli veya maliyet açısından uygun olmayan durumlarda RPA uygun bir çözüm olabilir. Aynı şekilde günlük veya periyodik olarak yüksek hacimli Verilerin işlenmesi, kontrolü, birleştirilmesi veya dönüştürülmesi işletmelere inanılmaz derecede hız kazandırdığı gösterebiliriz. Hem işletme maliyeti önemli derecede azaltarak hem de insan hataların %98 oranında ortadan kaldırıldığı rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Belkide en önemli artı, Personelin rutin işlerden kurtularak daha verimli çalışmasını ve asıl Görevlerine daha kaliteli bir zaman kalır.
RPA uygulama alanlara bir göz atalım, şöyle;

 

Telekom / Bulut hizmetleri
Robotik süreç otomasyonunun (RPA) hızlı, yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı hizmetler sunarak Telekom şirketlerinin operasyonel görevlerin yerine getirilmesini yardımcı olabilir. Hesap oluşturma/kapama, Sunucu, Veri tabanı, Servis ve Uygulamaların yönetilmesinde RPA kullanılması uygundur. Bilişim Ağları yönetimini ve Trafik/Güvenlik İzlemede RPA işinize yarar.
Tedarikten ödemeye (P2P)
Operasyonel maliyetleri düşürmek için P2P süreç verimliliğini artırırken, tedarikten ödemeye kadarki süreç boyunca RPA uygulanmasıyla sürece hız kandırır.
İnsan Kaynakları
RPA, İK'nın yetenek kazanımı ve yetenek yönetimi stratejilerini daha iyi ayarlamasına olanak tanır. Personel seçimi, mülakat ve Raporlamaya kadar uzanan yolda RPA size yardımcı olabilir.
Raporlama & Karar destek sistemleri (BI)
RPA, farklı kaynaklardan Verilerinizi birleştirmesinden, aktarımından tutun sanal göstergelere kadar tüm Raporlama ihtiyaçlarınız karşılayabilir.
Hesap mutabakatları
Birçok şirket için Banka mutabakatlarının Akıllı Otomasyon ile otomatikleştirilmesi, finansal kapanış sürecinde zamandan tasarruf etmek için en büyük fırsatı sunar. Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) ve Makine Öğrenimi (ML), bu mutabakat sürecinde verimliliği önemli ölçüde artırabilir ve ekibinizin yüzlerce saatlik manüel işlem süresinden tasarruf etmesini sağlayabilir.
E-ticaret alanında
Sanal mağaza Sahipleri bilir, farklı platformlarda mağazalarından gelen tüm siparişleri kontrol ve takip edilmesi zor ve zaman alıcı birden fazla işlemdir. Robotlar tam burada devreye girebilir ve zamandan size tasarruf sağlayabilir. Rekabet gücünüzü artırabilir aynı zamanda hataları da önleyerek müşteri memnuniyeti artırabilir.

Dijital Medya yayıncılık
Farklı yayın organlından ihtiyaç duyduğunuz dijital medyalara erişebilir, gerektiğinde çevri yapabilir ve istediğiniz yerde otomatik olarak istenilen saatlerde yayınlayabilirsiniz.

İhracat Belgelerin hazırlanması
Ülkelerin Yönetmeliklerine göre bazı Bazı ülkelere mal girişi öncesi talep edilen beyannameleri Online olarak doldurmak zorunluluğu var. Yüksek hacimde bilgi girişi için Robotlar bu Formları rahatlıkla doldurabiliyorlar, sizde esas işlerinizle yoğunlaşabilirsiniz.
Üretimde Robotlar
Dünyadaki tüm Üreticiler arz talebe göre Üretimi benimsemiş, siparişin Sisteme girilmesi ile Ham ve yarı mamulü alımları otomatik olarak Robotlar yapabiliyor. İhtiyacı Veri tabanında okuyarak sipariş sizin adınıza verebilir ardında Muhasebe programına kayıt altına alabilir.
RPA Projenizi planlarken ve uygularken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar:
• Otomasyon fırsatlarınızı tespit edin,
• Süreci inceleyin, tekrarlama sayısını, süreç maliyetini ve işlem süreleri kaydedin,
• Basit ve tekrara bağlı bir süreç seçin,
• Otomasyonu sağlayan Uygulama çözümleri inceleyin,
• Proje ekibi kurun,
• Geliştirmeyi yapın ve test edin,
• İstisnaları (Exception) belirleyin, hangi sorun karşısında Robot ne yapmalı, biz ne yapmalıyız ve Sistem kime bilgi göndermeli?
• Süreci izleyin, hataları Raporlayıp ve iyileştirme yapın,
• Robotik süreci belgeleyin, kullanacağı parametreleri güvenli bir yerde tutun,
• Sistemin yedeklenmesini planlayın,
• Sistemin bakımı için ekip içeresinde görevlendirme yapın,
• Personelinizi süreç hakkında eğitim verin,
• Robotunuzu devreye alın.
Size bunlar çok karışık geldiyse, gelin RPA Projenizi birlikte planlayalım!