Ubuntu Server 10.04 LTS VMware (Wst) kurulumu

İÇERİK,

 • Ubuntu Server 10.04 LTS kurulum için gereksinimler
 • Kurulum seçenekleri
 • Ubuntu kurulum rehberi (+ VMware Workstation ayarları)

GİRİŞ:

Linux işletim Sistemlerin arasında en başarılı Sunucu olarak bilinen “UBUNTU Server” ile tanışacağız.  8.04 Sürümünde olduğu gibi 10.04 sürümde LTS (uzun vadeli destek) güvencesi altında dağıtılmakta. Kişisel olarak, Ubuntu’nun kolay kullanımı ve performans açısında her türlü Sunucu-istemci ortamı kolaylıkla kurup çalıştırabilirsiniz. Örneğin, Tomcat, Jboss, Apache, Postgre, MySQL gibi başarılı Sunucu uygulamaları deneme fırsatını bulabilirsiniz. Ubuntu’nun özellikleri ile tanışmak istiyorsanız, Ubuntu‘nun resmi İnternet sitesinden daha fazla bilgi alabilir veya yükleyebilirsiniz.(Link)

GEREKSİNİMLER:

 • mevcut bir Network ağı bağlantısı ve hızlı bir İnternet,
 • Ubuntu Server 10.04 LTS  (32 veya 64-bit seçiniz)
 • En az 1GB RAM, 17GB boş disk alanı,
 • İndirdiğiniz .iso uzantılı dosyayı yazdırmak bir CD/DVD yazıcısına ve Nero benzeri bir programa ihtiyacınız olacak.

Not: VMware (sanal kurulumda), fisiksel bir CD/DVD sürücüsüne gerek duymuyor, doğrudan kurulum dosyası tanımlanabiliyor.

KURULUM SEÇENEKLERİ:

 • Ubuntu Server 10.04 LTS kurmak istiyorsanız işletim Sistemi olmayan bir Bilgisayara seçmenizde faydalı olabilir, aksi taktirde çift işletim Sistemli bir yapı oluşacaktır. Unutmadan belirtmek istiyor, Ubuntu Server, bir grafik arayüze sahip değildir ve yönetimi tamamen (shell) komut satırları ile gerçekleştirilir.
 • Diğer bir seçenek ise VMware Workstation for Windows kullanarak sanal makine şeklinde kurup çalıştırmanız. Böylece bağımsız bir Sunucu elde etmiş olur, kendi Ağınız üzerinden erişip her türlü Sunucu-istemci işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.  Bu sistemi yükleyebilmek için önce VMware’in resmi İnternet sitesinde kayıt olmanız gerekiyor. Daha sonra VMware size 30 gün ile sınırlı tam fonksiyonlu kullanma hakkı veriyor. Program çok başarılı buluyorum, özellikle IT personeli, yazılım Geliştiriciler ve öğrenciler için ideal bir deneme ortamı sağlamaktadır.

1- ADIM, HAZIRLIK

VMware Workstation :  

File → New → Virtual Maschine seçin, gelen ekranda “typical” işaretli kalsın ve next ile devam edin. Kurulacak işletim Sisteminin kaynağını soruyor olacak, “Install disc from image (iso)” seçerek, indirmiş olduğumuz Ubuntu Server 10.04 LTS ait iso doyasının bulunduğu dizini sormaktadır. Burada, “Browse..” butonuna basarak dosyanın konumunu belirleyelim. “Next” ile davam edelim ve öncelikle kuracağımız Sanal Makine’ye bir isim verelim. Örneğin: “Ubuntu Server“. Alt kısımda sanal Makinanın dosyalarını saklayacağı bir yer belirleyelim, Örneğin: “D:\Documents\My Virtual Machines\Ubuntu Server“. Farklı bir konum belirlemek istiyorsanız “Browse..” ederek farklı bir klasör belirleyebilirsiniz. Tekrar “Next” diyerek yeni bir ayar ekranına ulaşırız, burada ise “Max. Disk size (GB)” belirleyerek Sistem için bir Disk alanın boyutunu belirleyeceğiz. Örneğin “8GB” uygun bir ölçü sayılır. “Store vitual disk as a single file” işaretli kalsın ve next ile yeni bir ekrana geçelim. Açılan bu ekranda, sanal Donanımları düzenleyebiliriz.  “Customize Hardware” butonuna basalım ve ilgili alanları aşağıda sıraladığım gibi düzenleyelim.

 • Memory : 512MB, (yeterli)
 • Network Adapter : Bridged, (Sanal Makinenin aynı Network ağın da başka bir Bilgisayar gibi görünmesi ve ulaşılmasını sağlar)
 • USB Controllers : sağ tarafta işaretli olan seçenekleri tamamını kaldıralım, (ihtiyaçımız yok)
 • Sound Card : “Connect at power on” yanında ki işareti kaldıralım, (ihtiyaçımız yok)
 • Display : 3D graphics altında ki işaretli yeri kaldıralım, (ihtiyaçımız yok)
 • Processors:  Bilgisayarınız çekirdek sayısına göre , 1-2-4 seçeneğinden birin seçebilirsiniz, ama 1-2 CPU (Sanal-CPU) yeterlidir.

Şimdi ayarları tekrar gözden geçirelim ve son olarak onaylayıp bir önce ki ekrana dönelim. “Finish” butonuna basmadan önce, “Power on this virtual Maschine after creation” işartli olduğundan emin olalım.

Artık sanal Makinanız açılılıyor, ve ilk mesajı dikkate almanıza gerek yok,  ” Ok” diyelim.

2- ADIM, KURULUM

Ekranda kurulum başlamak üzere ve karşınıza dil seçenekleri bulunan bir ekran gelecek. “Türkçe” seçin, bu şekilde kurulumun devamında Türkçe dilinde yapabilirsiniz. (Önce ekranı tıklayın, ve menü seçenekleri kullanmak için klavyenizin sağ-sol, yukarı, aşağı tuşlarını kullanmalısınız. Seçim için “Enter” tuşunu kullanın. Ekrandan çıkmak için “Ctrl + Alt” tuşları birlikte basarak fareniz Windows ortamına geri döner.

CD/DVD ile klasik kurulum yapıyorsanız: (VMware Workstation kullanmadan)

Ubuntu CD’sini okuyucuya takın, Bilgisayarınızı başlatın, karşınıza dil seçenekleri bulunan bir ekran gelecek. “Türkçe” seçin, bu şekilde kurulumun devamında Türkçe dilinde yapabilirsiniz.

Bundan sonra ki kurulum aşamalarını ortaklaşa devam edelim ve sadece uygulamak istediğimiz seçenekleri adım adım birlikte yapalım.

 1. Ubuntu Sunucu Kur” seçelim.
 2. Ülke olarak “Türkiye” seçelim.
 3. Klavye yerleşimi belirlemek için “Evet” diyelim.
 4. y” , “w” tuşların yerlerini harflere basarak belirleyelim.
 5. Klavyeniz de “ö” harfi var mı? “Evet” diyelim ve 30sn. içerisinde “ö” harfine basalım.
 6. Klavye yerleşimi saplanma işlemi tamamlandığında, “Devam” edelim.
 7. Bu arada bazı yüklemeler yapıyor olacak, ayrıca DHCP (Ağ IP sunucusundan dinamik bir IP adresi alacaktır, ev ortamında ADSL Modeminiz bunu sağlar).
 8. “Makine adı” sorusuna “ubuntuserver” yazabilirsiniz, veya “sunucu_isim.alan_adınız” şeklinde (örneğin: ubuntusrv1.kolaybpm.com).
 9. Zaman dilimini sorulduğunda, “Asia/Istanbul” görüyorsanız, şüphesiz “Evet” diyelim.
 10. Disk bölünme kısmında ise, seçili olana seçeneğini kullanabilirsiniz.
 11. Tekrar “Onayla“.
 12. 8.3 GB onaylayıp “Devam” ediyoruz.
 13. Değişikliği diske kayıt edelim mi? “Evet” diyelim.
 14. Bu arada Sistem paketleri kurulacaktır…5-10 dakika bekleyeceksiniz.
 15. Yeni bir kullanıcı adı belirleyelim, “kendi adınız” olabilir başka bir isim olabilir, fakat “adminolmaz çünkü, Ubuntu kendine saklı tutuyor. Bir isim belirledikten sonra “devam” diyelim ve tekrar “Devam” diyelim,
 16. Şimdi bir parola belirtmeniz gerekiyor ve bir sonra ki adımda aynı parolayı kullanarak doğrulamanız gerekecek.
 17. “Ev dizinini şifrelensin mi ?” sorusuna “Hayır” diyelim ve devam edelim,
 18. Proxy sunucusu kullanıyorsanız, gerekli bilgileri girmelisiniz, yoksa boş bırakarak devam edebilirsiniz.
 19. Bu aşamadan sonra Ubuntu, son güncellemeleri Internet üzerinden yapar ve size bir soru yöneltir. Bu alanda “Güvenlik güncellemeleri otomatik olarak yükle” seçip “Devam” edelim.
 20. Kurulacak yazılımları seçin“, bu bölümünde sadece “OpenSSH Server”  işaretleyip devam edelim. (işaretlemek için boşluk tuşu kullanılıyor).
 21. Artık tüm işletim Sistemi kuruldu ve son soruya da “Evet” diyelim.
 22. Gelen küçük bir uyarıyı dikkate alarak “Devam” diyoruz.

Sistem açıldıktan sonra, karşınıza bir kullanıcı giriş ekranı belirlenecektir. 15. ve 16. adımlarda belirlediğiniz kullanıcı adı ve parolasını kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Sanırım Sunucu’ya giriş yaptınız, Tebrikler! Tabii ki, Sunucunun bu haliyle hiç bir şeylere yaramıyor, önce bir kaç ayar ve kullanabileceğiniz uygulama yüklemeniz gerekiyor.

3- ADIM,  KURULUM SONRASI

Uygun bir şekilde Sistemi kapatmak için şöyle bir yol izlemeniz gerekiyor;

 • Komut satırına önce şunu yazalım “shutdown -h now
 • root yetkisi gerekli olduğunu size söyler, mmm…
 • sudo shutdown -h now” yazalım,
 • Evet, şimdi size kullanıcını parolası soracaktır,
 • parolayı girin ve Sistem tüm işlemleri durdurup kendiliğinden kapanacaktır.

 

 

VMware kullanıcıları artık bir Sanal makineye sahipler ve VMware’in sunduğu bir takım avantajlarından yararlanabilirsiniz;

 • Sanal Makineyi klonlayıp birebir aynı makineyi kopyalayabilirsiniz. Tekrar kurulum yapmak zorunda kalmazsınız.
 • Sanal Makinenin çalışır durumda bir “Snapshot”  yani anlık görüntüsünü alabilirsiniz. Alındığı görüntüye istediğiniz zaman geri dönebilirsiniz. Bu özellikle, test aşamalarında çok faydalı, kritik güncellemeleri önceden test edebilirsiniz, başarısız mı oldu? Hemen bir önce ki görüntüsüne geri dönebilirsiniz.
 • Aynı anda birden fazla sanal makineyi gruplayıp özel bir Network ağında çalıştırabilirsiniz.
 • Sanal Network (NIC) kartları sayesinde, Bridge, NAT, Host only gibi Ağ ayarları kolaylıkla yapabilirsiniz.

Amacım burada VMWare’in reklamını yapmak değil, ancak çok faydasını gördüğüm için sizlerle paylaşmak istedim!

4- ADIM, GELECEK PROGRAM

Bir sonraki yazımda ise, Ubuntu Server’in ince ayarları hakkında konuşuyor olacağız, ayrıca  bir Apache Web sunucu ve MySQL kurmayı planlıyorum.